Sugestiile vor fi afișate după ce începi să tastezi în câmpul de căutare. Utilizează săgețile în sus și în jos pentru a consulta sugestiile. Utilizează tasta Enter pentru a selecta. Dacă selecția este o expresie, acea expresie va fi introdusă în câmpul de căutare. Dacă sugestia este un link, browserul va naviga la pagina respectivă.
Politici comunitare
Oaspete

Se aplică Politica privind circumstanțele atenuante rezervării mele pe durata pandemiei de COVID-19?

Sugestie: trebuie să îndeplinești anumite condiții pentru a anula în baza Politicii Airbnb privind circumstanțele atenuante, dar poți anula oricând în conformitate cu politica de anulare a gazdei tale. În timp ce cauți cazări, folosește filtrul Flexibilitate la anulare ca să alegi cazarea care îți convine cel mai mult.

Articolul nostru oficial explică în detaliu modul în care Politica privind circumstanțele atenuante se aplică anulărilor din cauza pandemiei de COVID-19.

Iată un rezumat pentru a te ajuta să stabilești dacă rezervarea ta este eligibilă.

Dacă ai făcut rezervare înainte de 14 martie 2020 (inclusiv), rezervarea ta este eligibilă dacă sunt îndeplinite toate condițiile de mai jos

  • Data de check-in este în următoarele 45 de zile
  • și nu ai anulat deja rezervarea
  • și nu ai făcut deja check-in
  • și pandemia te împiedică să onorezi rezervarea.

Dacă sunt îndeplinite toate aceste condiții, poți anula rezervarea chiar tu și îți vom oferi opțiunile de anulare și rambursare în cadrul procesului. Pentru a anula în conformitate cu politica, va trebui să dovedești cu documente sau să atești că nu poți finaliza rezervarea din cauza COVID-19.

Dacă ai făcut rezervare după 14 martie 2020, rezervarea ta este eligibilă dacă sunt îndeplinite toate condițiile de mai jos

  • Data de check-in este în următoarele 14 zile
  • și nu ai anulat deja rezervarea
  • și nu ai făcut deja check-in
  • și tu sau un alt oaspete din grupul tău de călătorie suferă în prezent de COVID-19.

Dacă toate aceste condiții sunt îndeplinite, poți anula contactând echipa noastră de asistență pentru comunitate. Te vom ruga să confirmi îndeplinirea condițiilor prin documente doveditoare (cum ar fi un rezultat al testului COVID-19) în cazurile în care legea ne permite acest lucru. De asemenea, vom bloca temporar posibilitatea de a face rezervări noi din contul tău și toate rezervările din următoarele 14 zile vor fi anulate.

Dacă anulezi fără a îndeplini condițiile, rambursarea ta este determinată de politica de anulare a gazdei și îți vom afișa valoarea rambursării înainte să confirmi anularea. În acest caz, încasările gazdelor și rambursările oaspeților sunt emise în conformitate cu politica de anulare a gazdei, pe care ai acceptat-o atunci când ai făcut rezervarea.

Notă: atunci când o rezervare este anulată, Airbnb emite încasările datorate gazdei și rambursările datorate oaspetelui în conformitate cu politica de anulare a gazdei. Din acest motiv, rezervările care au fost anulate înainte să anunțăm sau să extindem condițiile privind acoperirea nu vor fi reexaminate.

Alte opțiuni dacă rezervarea ta nu este eligibilă

Dacă planurile tale sunt flexibile, ai putea lua în considerare să discuți cu gazda pentru a muta rezervarea la o dată ulterioară.

De asemenea, poți contacta gazda pentru a solicita o rambursare suplimentară și, dacă aceasta este de acord, poate utiliza Centrul de soluționare pentru a-ți transfera bani în siguranță.

Dacă ai anulat deja rezervarea sau ai făcut check-in, poți contacta echipa noastră de asistență pentru comunitate pentru a obține ajutor.

Reține că se aplică politici diferite pentru rezervările interne din China continentală și pentru rezervările Luxe sau Luxury Retreats.

A fost util acest articol?

Articole similare

Obține ajutor pentru rezervări, cont și multe altele.
Conectează-te sau înscrie-te